Oto Jak dostać dotację na fotowoltaikę (i Jak Możesz To Skopiować) - wyposażenie domu

dofinansowane panele słoneczne

Jakie jest zastosowanie paneli słonecznych

Istnieje wiele zastosowań paneli fotowoltaicznych, które przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa posiadają więc szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i

Oto Jak dostać dotację na fotowoltaikę (i Jak Możesz To Skopiować) - wyposażenie domu dofinansowane panele słoneczne
sytuacjach. Ogniwa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.


Jakie są korzyści posiadania paneli słonecznych

Posiadanie paneli słonecznych zamontowanych w domu prywatnym z pewnością przynosi wiele korzyści, warto więc przyjrzeć się konkretnym zaletom takiego rozwiązania. Przede wszystkim największą korzyścią płynącą z posiadania paneli fotowoltaicznych jest posiadanie dodatkowego źródła energii. Wyprodukowana energia elektryczna nie musi być zużywana od razu, ponieważ prąd może być magazynowany w sieci bez konieczności posiadania akumulatorów. Inną korzyścią są także możliwe dofinansowania oraz dotacje do instalacji paneli fotowoltaicznych do użytku prywatnego. Sama inwestycja w panele słoneczne dość szybko się zwraca, a biorąc pod uwagę ich długi okres użytkowania posiadanie paneli pozwala zaoszczędzić na cenach za prąd elektryczny. Ponadto posiadanie paneli fotowoltaicznych jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ do produkcji prądu wykorzystują odnawialne źródło energii i przyczyniają się do redukcji smogu. Istnieje więc sporo korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych w prywatnym domu.


Rodzaje fotoogniw

Zadaniem ogniw słonecznych jest konwersja energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być potem wykorzystywana do różnych celów. Można wyróżnić jednak kilka rodzajów fotoogniw. Istnieją trzy tak zwane generacje ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa pierwszej generacji są zwane grubowarstwowymi i można je podzielić na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa są uważane za najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne, ale są też najdroższe w produkcji. Z kolei polikrystaliczne ogniwa są nieco tańsze, ale mniej wydajne. Drugą generacją ogniw są ogniwa cienkowarstwowe, które są bardziej elastyczne, więc wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych jest ciągle w trakcie badań, bazują one jednak na różnych technologiach. W ramach trzeciej generacji można wyróżnić ogniwa barwnikowe oraz ogniwa polimerowe. Istnieje więc więcej niż jeden rodzaj paneli fotowoltaicznych, każdy z rodzajów posiada własne charakterystyczne cechy.