Kto Jeszcze Chce dostać dotację na fotowoltaikę? - wyposażenie domu

dopłaty do fotowoltaiki

Czym zajmuje się Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej

Panele fotowoltaiczne pozyskują energię elektryczną z przetwarzania promieniowania słonecznego za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Oznacza to, że energia elektryczna produkowana przez ogni

Kto Jeszcze Chce dostać dotację na fotowoltaikę? - wyposażenie domu dopłaty do fotowoltaiki
wa słoneczne pochodzi z odnawialnego źródła energii, jest więc to rozwiązanie zdecydowanie ekologiczne. W Polsce istnieje specjalna organizacja zwana w skrócie PSES. Rozwinięciem tego skrótu jest Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej. Towarzystwo to zostało założone w 1994 roku i jego celem jest promowanie korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej rozpowszechnia ideę wykorzystywania energii słonecznej. Ciekawostką dotyczącą tego stowarzyszenia jest to, że ma ono charakter całkowicie dobrowolny i samorządowy o celach niezarobkowych. Głównym celem tego stowarzyszenia jest więc zachęcanie ludzi do korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej swoją siedzibę posiada w Warszawie i zajmuje się wydawaniem kwartalnika, który nosi tytuł Polska Energetyka Słoneczna.


Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, składające się z ogniw słonecznych, służą temu, żeby przemienić energię czerpaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby zaszedł w ogniwach proces, który to umożliwia, muszą być one zbudowane w odpowiedni sposób z odpowiednich materiałów. Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z tak zwanych półprzewodników. Materiały, z których najczęściej są wykonane panele fotowoltaiczne, to między innymi krzem, german oraz selen. W zależności od danej generacji ogniw fotowoltaicznych używa się różnych materiałów, gdzie najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne ogniwa są produkowane z monokryształu krzemu. Z kolei tańsze w produkcji ogniwa są wykonane płytek krzemowych. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów możliwe jest właściwe działanie paneli fotowoltaicznych. Baterie słoneczne składają się z szeregowego połączenia ogniw fotowoltaicznych. Natomiast połączone baterie słoneczne tworzą panele słoneczne. Baterie słoneczne mogą posiadać różną liczbę ogniw, w zależności od ich jakości i zastosowania.


Zastosowanie paneli słonecznych

Istnieje wiele zastosowań paneli fotowoltaicznych, które przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa posiadają więc szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i sytuacjach. Ogniwa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.